Foran

Jak získat hypotéku za výhodných podmínek?

Získat v dnešní době hypotéku není tak snadné, jak by se na první pohled mohlo zdát. I když je na trhu v současnosti přebytek likvidity a banky se doslova předhání s nabídkami nejrůznějších úvěrových produktů, složitá legislativa vydaná ČNB, je tak trochu proti nim. Ceny nemovitostí každým rokem stoupají do astronomických výšin a dosáhnout na hypotéku ve výši několika milionů s minimální mzdou, je skoro nemožné. Pojďme se společně podívat na několik faktů o hypotékách, které vám mohou při vyjednávání s bankou pomoci.

počítání peněz

Jaké jsou v současnosti podmínky pro získání hypotečního úvěru?

Na začátku je potřeba zmínit, že jednotlivé hypoteční úvěry se banku od banky liší. Krom bankovního sektoru se navíc můžeme setkat i s nabídkami z toho nebankovního. Slyšeli jste například o hypotéce bez doložení příjmu? Hypotéka je v současnosti velmi drahý luxus, který si nemůže dovolit každý. Banky skutečně nenabízejí hypoteční úvěry jen tak na počkání a získat ho je pro mnoho lidí velmi náročné. Podmínky pro schválení úvěru se každým rokem zpřísňují a stále více lidí dává přednost nebankovním společnostem, kde jsou podmínky přeci jenom o poznání benevolentnější. Jaké jsou ale v současnosti podmínky pro schválení hypotéky?

měsíční výdaje

  • Věk

I věk žadatele hraje důležitou roli při schvalování hypotečního úvěru. Minimální věkovou hranicí pro sjednání jakéhokoliv úvěrového produktu je samozřejmě plnoletost. Horní věkovou hranici má každá instituce nastavenou individuálně. ČNB však doporučuje bankám horní věkovou hranici 65 let klienta, do kdy by měl být úvěr splacen. Jedná se pouze o doporučení, mnoho společností má však tuto hranici dokonce posunutou o několik let. Největší šanci na získání hypotečního úvěru má pak žadatel v produktivním věku. Minimální naopak v důchodu nebo při studiu.

  • Příjem

Stabilní měsíční příjem žadatele je pro banku nesmírně důležitý. Představuje jakousi záruku, že je žadatel schopen dlouhodobě dostát svým závazkům.