Foran

Nábytek z palet je nadčasový a bude vám sloužit mnoho let

Jak ušetřit a ještě mít doma originální kus nábytku

Spojit tyto dvě vlastnosti dohromady je ideální stav, po němž prahnou mnozí z nás. Nevydávat příliš mnoho energie, potažmo financí a mít zařízený byt tak, aby nám vyhovoval, byl plně funkční a líbil se nám i vzhledově, je lákavá představa, kterou si lze vyplnit s přepravními paletami.

opracování palet

Paleta je rozměrově unifikovaný výrobek, zejména Euro palety musí mít přesné rozměry, aby je bylo možné dobře skladovat a přepravovat s nimi rozměrné a těžké náklady. Podstatné je, že jde o masivní dřevo, dobře proschlé, kvalitní, jehož nosnost přesahuje půl druhé tuny. Dřevo je sice hrubě opracované a spojované pouze speciálními ocelovými hřeby, ale to je spíš výhoda. Máte tak jedinečnou možnost vytvořit z palet cokoli a dopřát výrobku povrchovou úpravu dle vašich představ. Palety lze pokládat vedle sebe, na sebe, rozebírat, zkracovat, využít jednotlivá prkna a sestavovat mnoho různých variací.

euro palety

Masivní dřevo má ve srovnání s dřevotřískou obrovskou výhodu – je to přírodní materiál bez pojiv a lepidel, formaldehydu a dalších toxických látek a navíc je velmi pevný. Dřevotříska má omezenou pevnost ve spojích, omezenou nosnost a mnoho výrobků z dřevotřísky má ostré hrany. Nábytek z palet si však můžete opracovat podle svého – hrany a rohy důsledně zaoblit a vytvořit tak bezpečnější prostředí hlavně tam, kde se pohybují malé děti.

Základní konstrukci z přepravních palet lze ponechat v původním vzhledu, pouze s lazurovacím či bezbarvým povrchovým lakem, anebo ji opatřit nátěrem vodou ředitelné nebo syntetické barvy. Palety je možné rovněž obkládat palubkami, dřevěnými deskami, pokrýt je omyvatelnou tapetou, překližkou, segmenty plovoucí podlahy, případně kobercem (např. sokly postelí) a docílit požadovaného vzhledu, jaký vám žádný obchod s nábytkem nenabídne.