Foran

Základní cviky na trampolíně

Trampolíny si pořizujeme, abychom se pobavili, zlepšili kondici a také posílili svalstvo. Jaké cviky se tu dají provozovat, aniž by šlo o akrobatické prvky?

Výskoky snožmo – váš trénink na trampolíně začínejte jednoduchými výskoky oběma nohama současně a můžete pak zařadit i střídavé zanožování, přednožování a vykopávání nohou. Čím bude dynamičtější, tím více vám dá zabrat, ale zároveň tím posílíte váš cévní systém a krevní oběh. Nechtějte trhat rekordy, první týden cvičte jen pět až deset minut denně, i takový výkon je srovnatelný s běžeckým sprintem na středně dlouhé tratě.

obvodové pružiny

Posilujte lýtka běháním na místě – tento cvik je velmi náročný a vyžaduje soustředění, pozornost a dobrou koordinaci pohybů. Provedete jej tak, že budete našlapovat střídavě na jednu a druhou nohu, ale pouze na špičky, jako když se snažíte běžet. Posílíte tím všechny partie lýtkových a holenních svalů.

děti na trampolíně

Otáčení trupu – při výskocích se zaměřte na otáčení trupu, provádějte jej tak, jako kdybyste chtěli otočit hlavu, paže a trup vpravo a hýždě, pánev a nohy vlevo. Otáčení pravidelně střídejte a vždy dbejte na to, aby každá polovina těla se proti té druhé otáčela opačně. Tento cvik výborně posiluje vnitřní zádové a břišní svaly, které mívá řada lidí ochablé.

Nezapomínejte na chodidla – pohyb na trampolíně provádějte bosými chodidly a při výskocích se snažte střídavě napínat nárty a zatínat svaly nožní klenby. Časem se vám vytvarují obě (příčná i podélná klenba), a možní zjistíte, že se vám zlepšilo držení těla a problémy s bolestmi zad. Chodidla často lidé opomíjí a přitom jsou základním elementem pro správné zakřivení páteře, přenášení váhy, mají vliv i na práci vnitřních orgánů a v neposlední řadě i na bolesti hlavy, úzkosti a deprese. Kromě trampolín byste také měli více chodit naboso jak doma, tak ii na nezpevněném povrchu v přírodě, např. na trávníku, na písku, oblázcích, na lesních cestách atp.