Foran

Antiviry zpomalují PC

Všichni uživatelé to vědí a všichni chápou. Tedy, skoro všichni. Pokud něco na PC jede, bere si to od procesoru určitou část jeho výkonu. To je nad slunce jasné, jinak to fungovat nemůže, PC není perpetuum mobile. Ale o kolik výkonu nás oberou antiviry?
varování před virem

Ruský web hi-tech využil AV test org., a dal veřejnosti vědět, jak se to má doopravdy. Ne tedy upravené informace antivirových společností, které záměrně uvádějí řádově nižší čísla, pokud tedy nějaká uvádějí vůbec. K testování výkonu byly použity základní operace a to:


·        Načítání webu


·        Stahování


·        Spouštění standardního softwaru


·        Instalace aplikací


·        Kopírování souborů, a to jak v síti, tak i místně
 

nebezpečný vir
Každá jednotlivá operace se měří sedmkrát. Pochopitelně na jednom stejném stroji, aby všichni měli stejné podmínky. Výsledky nebyly potěšující, ale zase ne nějak překvapující, tedy pro toho, kdo se tím trošku zabývá. Antivirové aplikace zpomalí načítání webu o 11 až 16 %. Spouštění pak o 9 až 15 %, a instalace o 26 až 35 %. Kopírování 7 – 18%. Výsledky stahování jsem neobjevil.

Největší zpomalení bylo naměřeno Windos Defenderu (jak jinak že) a to až o 54 %.

Testy jsou poměrně složité, a tak nemohu vypisovat, jak se postupuje, to by bylo na dalších sto stran, ale výsledky by měly být přesné a zaručené, protože Av-test.org si výsledky necucá z prstu.
proti virům

Bohužel je antivir dneska povinností a bez něj snad ani na net nikdo nejde. Já ano. Testoval jsem starý stroj ještě s XP a pracoval jsem na něm v kuse celý jeden měsíc. Bez jediného problému, bez jediného viru. Procházel jsem to pak jistými programy, a ani jeden z nich vir nenašel. Netvrdím, že tam nebyl, ale antiviry jej nenašly. Dokonce ani ten antivir, který provádí kontrolu online. Takže…?

Asi už hackeři nereagují na XP systém, protože si řekli, že to už snad normální uživatel ani na netu nemůže používat. Nebo je to někde jinde a o něčem úplně jiném? Přemýšlejte. Já už se nad tím nadumal dost a dost.