Foran

Bylinky jsou silným bojovníkem

Akutní onemocnění horních cest dýchacích patří snad mezi nejčastější zdravotní potíže, se kterými se setkáváme. Sice se na ně neumírá a v podstatě si s viry a bakteriemi dobře poradí i klasické léky nebo antibiotika, proč ale nezkusit něco šetrnějšího pro náš organismus. Existuje spoustu různých bylinek, z kterých se dá uvařit výborný lektvar proti kašli, na posilnění imunity a uvolnění dýchacích cest. I když se s nimi v běžném životě setkáváme, dokážou nás překvapit svým účinkem, je toho důkazem. Suroviny, které máme prakticky na dosah ruky.
kapky sirupu.jpg

Jdeme bojovat proti kašli

Nebudeme si vyprávět o tom, jak je kašel vcelku protivný a nepříjemný. Když se dostaví, nenechá nás pořádně vyspat, vždycky na nás dokonale upozorní ostatní a docela je pro nás vyčerpávající. Ovšem aby se na něj nesnesla pouhá kritika, tak je i prospěšný. Když jsme totiž nemocní, tak právě podrážděná sliznice v dýchacích cestách nás nutí vypudit to, co tam nemá být. Jedná se o hlen, sliny nebo prakticky cokoliv, co by mohlo blokovat dýchání. To nám leckdy zachrání zase život. Pokud jsme ale nemocní, prakticky nemoc zhoršuje, tak ho musíme nějakým způsobem zmírnit. Zde nám skutečně může pomoc i babská rada v podobě bylinné pomoci.
konvice a sklenice na čaj.jpg
Cibulový odvar – tradiční recept. Nejedná se o žádnou speciální lahůdku, ale o účinnou medicínu. Dvě cibule najemno nakrájíme a zalijeme půl litrem vody. Přidáme lžičku nastrouhaného zázvoru a to vše přivedeme k varu. Necháme jen tak mírně probublávat asi 15 minut. Poté scedíme, přidáme malinko másla pro zjemnění chuti (nemusí být) a dosladíme medem. Cibulový odvar užíváme 3x denně.
žena se sirupem.jpg
Sirup ze sedmikrásek – bude to stát trochu práce se sběrem, ale výsledek bude k nezaplacení. 500 květů přelijeme 1 l vařící vody. Omyjeme pořádně 1 citron, který pokrájíme na kousky a pokud možno bez jadérek ho přidáme k sedmikráskám. Vše necháme louhovat do druhého dne. Poté scedíme přes plátýnko, přidáme 0,5 kg cukru a svaříme do hustoty tekoucího sirupu. Užíváme také 3 x denně.
Receptů je poměrně dost, takže pokud nebude vyhovovat jeden, můžeme vyzkoušet jinou verzi nebo si zajít do lékárny koupit hotový, například jitrocelový sirup.