Foran

Když nám není dobře

Občas se v novinách objeví zpráva, že v lékárnách došel ten či onen lék. Že nejsou antibiotika nebo léky na horečku, či nějaké další, jinak docela běžně dostupné léky. Nezbývá než se ptát, kde se stala chyba?

Když jdete do lékárny s receptem a oni váš lék zrovna nemají na skladě, můžou vám nabídnout podobnou variantu, z toho nemusíte mít strach, lékárníci se ve složení léků dobře vyznají, nebo vám nabídnou, že do druhého dne lék seženou přes svého distributora léčiv. Tato možnost je pro řadu lidí přijatelnější. Problém ale nastává, když lékárna zjistí, že ani nejlepší distributor léčiv daný lék nemá a problém je až u výrobce, protože i výrobci mohou mít problémy s výrobou třeba vlivem havárie či nedostatku vstupních látek pro výrobu léků.

Distributoři léčiv mohou být sebešikovnější, ale pokud výrobce léčiv nevyrábí, pochopitelně nemohou lékárny dostatečně zásobovat.

laboratoř

Distributor léčiv ale není jen přepravce léků od výrobce do lékárny, často je to i výrobce některých léků a k tomu potřebuje pochopitelně projít schvalovacím procesem od Ústavu pro kontrolu léčiv.

Jsme-li nemocní, očekáváme, že lékárna bude mít lék, který nám předepíše lékař. Ale často navštěvujeme lékárnu i když jsme zdraví a chceme si zakoupit přípravky tzv. podpůrné, čili doplňky stravy, vitamíny či minerální látky, něco na zvýšení imunity. Vždy očekáváme, že lékárna nám nabídne vše, co právě potřebujeme. Dobře zásobená lékárna musí myslet na všechny možné požadavky zákazníků.

léky

Pokud onemocníte, určitě jdete do lékárny a buď víte, jaký lék vám pomůže nebo spoléháte na rady lékárníka. Jen pokud je onemocnění závažnější a tušíme, že budeme potřebovat antibiotika, které může předepsat jen lékař, tak si zajdeme prvně pro recept. Často o návštěvě lékaře rozhoduje také potřeba nemocenského lístku. Nicméně dobře zásobená lékárna je pro nás samozřejmostí.