Foran

Samonosné schodiště – významný stavební prvek v rekreačních chatách


Zdědili jste rekreační nemovitost, případně ji zakoupili, a uvažujete nad celkovou rekonstrukcí objektu, aby byl obyvatelný celoročně? Jestliže je odtud zajímavý výhled do krajiny, možná se vyplatí zvednout objekt o jedno patro a vybudovat v podkroví velkou ložnici s koupelnou, odkud bude výhled ještě více impozantní. Součástí tohoto procesu bude také volba vhodného schodiště, a zde se přímo nabízí buď schody točité, anebo samonosné schodiště.

spirálové schodiště

Výhodou samonosných celků je v porovnání s točitými schody zejména možnost přenášet tudy větší a těžší břemena, což se pak osvědčí například při stěhování nábytku a spotřebičů do horního patra.

schodiště v exteriéru

Co však mají společné jak schody točité, tak i lomené samonosné, je jejich zajímavý vzhled. Vytvoříte s nimi esteticky působivé řešení, které se stane jednou z dominant obytného prostoru. To nejobtížnější, co musíte zvládnout vy sami, je návrh vhodné koncepce i umístění schodiště, proto se někdy vyplácí poradit se jak se stavební firmou, která výstavbu schodiště provádí, tak i s bytovým architektem. Přece jen jde o stavební konstrukci, s jejíž výstavbou nemá každý z nás zkušenosti, a je to spíše specifická záležitost.

Až bude hotovo

Jakmile je schodiště zhotoveno, nastává okamžik zvědavosti, jaké to je poprvé se po jeho povrchu projít. Za pár dnů vám ale může tento unikátní stavební prvek zevšednět a přistihnete se, že po schodech chodíte jen opravdu z nejvyšší nutnosti. To by ale byla chyba, protože chůze po schodech je nesmírně zdraví prospěšná, a je to zároveň dokonalý antistres. Snadno se o tom přesvědčíte v okamžiku, kdy jste stresem zaskočeni při nějaké činnosti a potřebujete se co nejrychleji uklidnit. Nežli sáhnout po sklence alkoholu, hrnku s kávou nebo cigaretách, což je u většiny lidí bohužel obvyklé, ale zcela kontraproduktivní, je lepší vyběhnout si několikrát za sebou schody nahoru a seběhnout dolů.