Foran

Solární plachta na hladině bazénu – to nejsou vyhozené peníze

Pořídili jste si kulatý zahradní bazén, nebo na něj máte „spadeno“ a podnikáte poslední kroky k jeho pořízení? Pokud ano, jistě si budete vědomi, že bude žádoucí vybavit bazén základním příslušenstvím, jako jsou schůdky, plováky, čerpadlo s filtrací, bazénový vysavač, hadice, teploměr, desinfekce atd.

kapka na vodní hladině

Neměli bychom zapomínat ani na krycí hladinové plachty. Může vám to připadat jako ptákovina – na co plachtu, když se budeme v bazénu koupat? Jen by nám překážela a těch pár lístků, co na hladinu spadne ze stromů, snadno odlovíme.

Tento scénář je však poněkud zjednodušený. Pokud budou na hladinu padat pouze listy stromů, bude to pohoda, jenže na hladinu bazénu dopadá prach z ovzduší, a ten může být na některých místech toxický, s vyšším obsahem těžkých kovů. I kdyby byly prachové částice pouze složené z neškodné zeminy, budou se usazovat na dně a tím podpoří rozmnožování bakterií a řas. Platí tu jednoduchá rovnice – čím více prachu v bazénu, tím více vašeho nasazení to vyžaduje – odsávat nečistoty ze dna, častěji uvádět do provozu filtrační okruh a častěji desinfikovat bazén chlorovou či bezchlorovou chemií.

déšť na hladině

Solární plachta https://www.chlorito.cz/solarni-plachty však nechrání hladinu pouze před prachem, funguje jako bariéra proti odpařování vody, a to rozhodně není zanedbatelná záležitost. Ve vašem případě, bavíme-li se tedy o malém zahradním kulatém bazénu o průměru kolem čtyř metrů, a výšce vodního sloupce jednoho metru, to bude znamenat přes padesát litrů vody denně, kterou musíte dolévat, a vynásobíte-li si tento údaj počtem dní, kdy je bazén v provozu, dostanete se za několik let k zajímavému číslu. Na vodném a stočném to může dělat pár tisíc korun, a této investici dokáže zabránit včas nasazená solární plachta. Mimochodem, pokud vodu v bazénu ohříváte, plachta bude snižovat i pokles teploty vody, čímž ušetříte další peníze.