Foran

Tam, kde lezou housenky až do zobáku


Většina zvířat, žijících ve volné přírodě, musí svádět den co den svůj boj o potravu a tím i přežití.U takového lva nebo tygra je to docela přirozené a nikdo se tomu nediví. Ale co taková housenka?

housenky

o   Také si musí svůj lupínek vybojovat?
o   Nebo se prostě někde na stromě „nacvakne“ a usne, aby se připravila na svou metamorfózu, a tak se posunula do další fáze svého života?
Tak trochu od obojího kousek. Ne, že by musela s ostatními housenkami svádět tuhý boj na život a na smrt, ale při její cestě za potravou jí může jít také o život.

Nebezpečná cesta za potravou

Vědci zkoumali život housenek a v jedné studii se zaměřili na ty housenky, které vegetovali na stromě, který se jmenuje střemcha pozdní. Je to strom z rodu slivoní, který u nás neroste. U nás roste také jeden druh tohoto stromu. Je to slivoň obecná.

hmyz

·         Housenky nějakým způsobem zjistily, že listy, které rostou na vršku stromu, jsou daleko šťavnatější a výživnější.
·         Proto se rozhodly putovat až do vršku, aby se lépe a kvalitněji najedly.
·        Jejich touha za lepším soustem je ale velice nebezpečná.
–         Ptáci, kteří v této oblasti žijí, si této situace všimli a začali z ní těžit.
–         Zjistili, které stromy jsou u housenek v kurzu a na ty si posedali.
–         A pak už stačilo jen počkat, až jim potrava připutuje až pod zobák.

I housenka může mít své dilema

Housenky mají tedy na výběr dvě možnosti.

a)     Buď zůstanou dole a budou v relativním bezpečí.
b)    Anebo se vydají do vršku stromu a vystaví se velikému nebezpečí.

pták

Je to u nich v podstatě otázka života a smrti.Pokud zůstanou dole, budou slabé a neduživé. A to se jistě odrazí na jejich další životní etapě. Jestliže seberou odvahu a půjdou nahoru, dobře se najedí a snáze přežijí. Ovšem, pokud se naučí nějak chytře se čekajícím ptákům vyhnout. Aby nešly na jistou smrt. Snad jim příroda vnukne nějaké řešení.