Foran

Co je to kolagen

Kolagen je pojivová tkáň, která v organismu zajišťuje celou řadu důležitých funkcí. Pojivo si tu můžete představit jako vápno v maltě – kdybyste maltu na vápně ošidili a přidali více písku, váš dům se zřítí, protože nebudou jeho cihly či tvárnice držet pohromadě. S collagenem je to podobné, jeho úbytek se projeví ve všech částech těla předčasným stárnutím, degradací a neschopností regenerace.

Mnozí lidé se domnívají, že kolagen potřebujeme pouze pro naše kloubní chrupavky, ale ve skutečnosti je součástí svalové hmoty a dokonce i kostí a pokožky. V současné době se zejména vlivem nevhodného stravovacího režimu a stresu objem kolagenu v organismu snižuje již od věku pětatřiceti let a křivka jeho úbytku je pak spíše exponenciální, než lineární.

collagen v tabletách

Kdy se projeví první účinky suplementace kolagenu

Výhodou kolagenu je, že jej tělo může přijímat i ve formě výživového doplňku. Proto tyto výrobky doporučují i lékaři a výživoví odborníci, zejména lidem pracovně přetíženým, vystresovaným, seniorům a také sportovcům. Musíte si však uvědomit, že první výraznější účinky se začnou projevovat až po několika týdnech, nejčastěji po třech až čtyřech měsících.

balení kolagenu

Samotné užívání kolagenu nestačí

Kdo se domnívá, že si zakoupí ampule collagenu a pouze s jejich účinkem za půl roku omládne o dvacet let, tak se hluboce mýlí. K regeneračním a omlazujícím jevům dochází souhrou více faktorů, které se sčítají, a nesmíte je podcenit. Společně s kolagenem musíte dodržovat zásady správné výživy – omezit alkohol, přestat kouřit, omezit ve stravě maso a nahradit jej luštěninami, z jídelníčku odstranit bílou mouku a bílý cukr a jíst obiloviny celozrnné a více zeleniny, ovoce, oříšků a zdravých rostlinných za studena lisovaných olejů. Zároveň musíte rázně zatočit se stresem, sportovat, ale i více odpočívat, dobře spát a kontrolovat si i své negativní myšlenky, které odebírají energii a působí podobně, jako stres.