Foran

I testy chrání

Kdekdo by se mohl mylně domnívat, že testování na koronavirus není ničím jiným než vyhazováním peněz z okna. Vždyť ukáže-li test, že je člověk negativní, vlastně vůbec nic neovlivní, a pokud se odhalí něčí pozitivita, zůstane už tento stejně nakažený, jako by byl i bez provedeného testu.
Jenže to je přece jenom dost mylná představa. Jistě, test skutečně neochrání toho, kdo si ho udělá nebo nechá udělat, ale přesto svůj nesporný smysl má. Vždyť je-li někdo nakažený tímto způsobem odhalen, lze ho samotného léčit, a navíc lze zabránit tomu, aby dotyčný šířil onu nemoc dál.

test na covid

A to je důležité jak v případě těch, kdo na sobě pociťují příznaky této nemoci, tak i těch, kdo mohou nejednou být i bezpříznakovými přenašeči, kteří by mohli nevědomky nakazit nespočet jiných lidí.
Testování tedy určitě smysl má. A je logické, že není zrovna ideální chodit na testy do nějakých laboratoří nebo k lékařům, není-li to urgentní. Zatěžovalo by to naše zdravotnictví a kdo ví, kolik nakažených by dokázalo nakazit další lidi i jenom cestou na takové odborné vyšetření.

dvanáct testů

A tak sehrávají významnou roli i testy, které si my lidé můžeme udělat sami, bez odborné asistence. A když už se u nás rozšířil i u sortimentu jako jsou antigenní testy prodej všem, kteří o něj mají zájem, když už si takové testy můžeme snadno pořídit a udělat třeba i jenom pro pouhou jistotu, neměli bychom touto možností opovrhovat. Protože cítíme-li, že s námi něco není v pořádku, můžeme lehce odhalit, zda za tím není koronavirus, a jsme-li už nakaženi, aspoň o tom víme a můžeme zabránit tomu, aby se od nás nakazili jiní. A každý člověk, který se díky tomu infekci vyhne, je nesporně důležitý. Protože čím důkladněji budeme šíření nákazy bránit, tím spíše a tím dříve se dočkáme doby, kdy se zase vše vrátí do stavu, jaký tu byl před pandemií. A po kterém se nám pochopitelně stýská.